Historia – refleksje po maturze 2024
21 maja 2024 roku o godzinie 9.00 maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z historii. Po analizie arkusza jestem spokojna o wyniki moich kursantów, którzy rzetelnie pracowali w trakcie trwania kursu i poświęcali czas na rozwiazywanie zadań i analizę źródeł.
Zadania były na właściwym poziomie, sprawdzały umiejętności złożone z zakresu chronologii historycznej, analizy i interpretacji historycznej oraz tworzenie narracji historycznej.
Arkusz zawierał 25 zadań różnego typu, które odnosiły się do zagadnień z historii politycznej, społeczno-gospodarczej oraz historii kultury i sztuki na przestrzeni wieków. Pytania ze starożytności dotyczyły Egiptu, Aleksandra Macedońskiego i Oktawiana z Rzymu. Z historii powszechnej średniowiecza pytania dotyczyły Wikingów, wypraw krzyżowych i społeczeństwa stanowego. Zadania z historii średniowiecza w Polsce dotyczyły wojny polsko – niemieckiej 1109r i banicji Bolesława Śmiałego. Z XVI w pytano o Nihil Novi i schemat Sejmu Walnego oraz ruch egzekucyjny. Z historii powszechnej była reformacja we Francji i wojna domowa w Anglii. Z historii nowożytnej pytania dotyczyły abdykacji Jana Kazimierza w Polsce i epoki napoleońskiej. Z XIX wieku pytano o powstania narodowe w Polsce i politykę izolacjonizmu w USA. Było również pytania dotyczące zjednoczenia Niemiec i I wojny światowej. Z historii XX wieku było pytanie dotyczące ustalania granic II RP, polityki NEP-u w Rosji i funkcjonowania III Rzeszy. Pytano również o Powstanie Warszawskie i Referendum Ludowe. Z historii najnowszej pytania dotyczyły Powstania Węgierskiego i Praskiej Wiosny a z historii Polski Stanu Wojennego.
Każde zadanie wyposażone było w materiał źródłowy.
Wszystkie zadanie miały swoje odpowiedniki w ćwiczeniach, które przerabialiśmy na zajęciach lub konsultacjach. Wielokrotnie np. odnosiliśmy się do postaci historycznych, terminologii historycznej, analizowaliśmy materiał ikonograficzny. Nie powinny sprawić problemów moim kursantom zadania związane z analizą map, plakatów propagandowych czy tabel statystycznych ponieważ wszystkie ćwiczenia miały swoje odpowiedniki w zadaniach rozwiązywanych na zajęciach.
Zadanie 26 to wypracowanie. Zdający mieli możliwość wyboru jednego spośród 3 tematów, które są zróżnicowane według epok oraz obszarów historii.
Tegoroczne tematy sformułowane były przystępnie, odnosiły się do umiejętności charakteryzowania i oceny zjawisk, procesów, wydarzeń historycznych. To uczeń musi dokonać selekcji i hierarchizacji faktów oraz przedstawić je w spójnym, logicznym wywodzie uwzględniając różne aspekty i złożoność zjawisk historycznych. Realizacja tematów nie powinna nastręczać trudności kursantom.
Dorota Myśliwska
nauczyciel historii CN