Matura z Geografii 2024 już za Nami!
W tym roku rozszerzona matura z geografii cieszyła się ogromną popularnością. Chęć jej zdawania zadeklarowało blisko 64 tysiące osób i przedmiot ten jest na trzecim miejscu wśród tych wybieranych przez absolwentów zdających w nowej formule. Na drugim miejscu jest rozszerzona matematyka, a na szczycie rankingu język angielski na tym samym poziomie.
Uczniowie przystępujący do rozszerzonej matury z geografii musieli wykazać się umiejętnością analizowania i interpretacji danych kartograficznych oraz wykorzystania technologii geoinformacyjnych. Powinni również rozumieć zjawiska astronomiczne, dynamikę procesów atmosferycznych, struktury gospodarcze i społeczne oraz problemy środowiskowe współczesnego świata. Egzamin obejmował także umiejętność analizowania zróżnicowania gospodarki rolnej i przemysłowej, a także urbanizacji i osadnictwa.
Na maturze 2024 z geografii pojawiły się zadania zamknięte – na dobieranie, typu prawda-fałsz czy uzupełnianie luk, a także otwarte, które weryfikują wiedzę ?i umiejętności ucznia z wielu dziedzin (interdyscyplinarne). Tak więc były zadania, które bardzo lubiliście, jak też te które prognozowaliśmy jako najtrudniejsze. Pojawiła się też nowy typ zadania – interpretacja obrazu.
W czasie testu musieliście się wykazać zdolnościami dotyczącymi czytania map, interpretowania danych statystycznych, wykonywania obliczeń matematycznych, czy rozumienia procesów zachodzących w przyrodzie, kosmosie i społeczeństwie.
Jak dotąd wszystkie rozszerzone egzaminy przysparzały tegorocznym maturzystom kłopotów. Opinie zdających maturę z geografii sugerują, że i ten arkusz nie należał do łatwych. Opinie Wasze są wyjątkowo w tym roku zróżnicowane i i skrajne. Część ?z Was uznaje, że egzamin był bardzo trudny, a część twierdzi że był nawet łatwy.
W mojej ocenie nie był najłatwiejszy, ale przystępny i na poziomie egzaminów z ostatnich lat.
Mam nadzieję, ze arkusz rozszerzony nie był zaskoczeniem dla Maturzystów, którzy ze mną pracowali. Tematy (zadania) na pewno wymagały wiedzy, jej wykorzystania ?w praktycznych sytuacjach. Myślę, że Maturzyści Collegium Novum, którzy pilnie pracowali, poradzili sobie z tym wyzwaniem. Wszystkie typy zadań, które pojawiły się w tegorocznym arkuszu były rozwiązywane na zajęciach – ćwiczeniach, a zagadnienia teoretyczne omawiane na wykładach.
Mam nadzieję, że wspólne 7 miesięcy pracy z zadaniami maturalnymi spowodowały, że nawet z takim arkuszem sobie poradziliście. Ciekawa jestem wyników. Jestem pewna, że ćwiczenie różnych wersji zadań się opłacało i da dobre rezultaty.?
Poniżej kilka moich refleksji nad zadaniami.
Zadania 1-8
Abiturienci mieli rozwiązać na podstawie dołączonej do arkusza mapy szczegółowej. Tym razem fragment Sudetów w okolicach Wałbrzycha.
W tej grupie były wszystkie typy zadań, które ćwiczyliśmy – bez zaskoczenia myslę. Nawet zadania związane z rekultywacją starych kopalń omawialiśmy przy okazji ostatnich arkuszy rozwiązywanych wspólnie. Mam nadzieję że nie sprawił Wam dużych kłopotów.
Zadania 10-16.
Zadania z klimatologii, hydrologii, geologii, procesów zewnętrznych.
Zadania te oceniam jako przystępne dla Naszych Maturzystów, typowe i odpowiadaliście na te zagadnienia wielokrotnie. Jedynie nowy typ zadania wykorzystujący obraz był trochę zaskoczeniem, ale samo pytanie do zrobienia. Mam nadzieję, że ta część była dla Was przystępna. Nawet zadania z geologii łatwe.
Zadania 17 – 21.
Zadania już z części gospodarczej geografii. Głównie z procesów demograficznych – analiza piramidy wieku; czynniki warunkujące rozmieszczenie ludności, w tym ekonomiczne; osadnictwo. Zadania wymagały analizy materiałów źródłowych, danych statystycznych, porównywania map i co najważniejsze wyciągania wniosków. Więc to była trudniejsza grupa zadań. Mam nadzieję, że nasze ciągłe ćwiczenia w zakresie formułowania wniosków na podstawie materiałów źródłowych pomogły Wam rozwiązać i te zadania.
Zadania 22- 27.
Zadania głównie z geografii rolnictwa Polski i Świata, w tym zalesienie. Były i zadania dotyczące rozmieszczenia upraw; warunków rozwoju rolnictwa w Polsce i Arabii Saudyjskiej; towarowości rolnictwa i jego związku z poziomem rozwoju gospodarczego.
Zadania wymagały wykazania logicznych związków przyczynowo – skutkowych i formułowania wniosków na podstawie materiałów źródłowych. Podobna grupa zadań do poprzedniej. Wymagająca analizy.
Zadania 28 – 31.
Zadania z geografii przemysłu, transportu, handlu zagranicznego.
Nie było tego dużo. Dominowała energetyka, kolej, polityka energetyczna Unii Europejskiej. W sumie tak właśnie prognozowaliśmy.
Oczywiście te zadania również oparte były na interpretacji map. Część z nich zamkniętych, większość jednak otwartych – i tu trzeba było już sformułować kilku zdaniową odpowiedź, podać prawidłowości czy wnioski.
Mam nadzieję, że pamiętając o zasadach, które omawialiśmy daliście radę w większości je rozwiązać.
Ogólnie arkusz średnie trudności, geografia fizyczna bardzo typowe zadania, w części ekonomicznej sporo zadań wymagających formułowania wniosków.
Jestem bardzo ciekawa opinii Naszych Absolwentów. Jestem jednocześnie pewna, że napisaliście i wyniki pozwolą spełnić marzenia o konkretnych studiach.
Trzymamy za WAS mocno kciuki!
Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich Maturzystów Collegium Novum, życząc, aby wyniki z egzaminu pomogły każdemu z Was osiągnąć sukces w realizacji „wymarzonej drogi w przyszłość”. No i oczywiście, dla Wszystkich fantastycznych, obfitujących w przygody WAKACJI!
Nauczyciel geografii Collegium Novum
Anna Kowalska